Historie Taekwon-do ITF

Taekwon-Do je jedním z nejmladších bojovým uměním, vzniklo v roce 1955 v Koreji, ačkoli jeho kořeny sahají do období před 2 000 lety. Jeho autorem je generál Choi Hong Hi, který na základě zkušeností důkladně vypracoval techniku neozbrojeného boje a vnesl do tohoto bojového umění vznešenou filozofii. Choi Hong Hi se narodil 9. listopadu 1918 v drsné, nevlídné krajině Hwa Dae v Myomy Chun v Severní Koreji. V mládí byl slabý, zdrojem starostí pro svoje rodiče. Ve věku 12 let byl vyloučený ze školy, protože agitoval proti japonským úřadům, které v té době ovládali Koreu. Po vyloučení otec poslal mladého Choi–e studovat kaligrafii k Han Il Dong–ovi, který byl nejen slavným učitelem kaligrafie, ale byl taky mistrem Tae-Kyon — starého korejského bojového stylu. Učitel, který byl znepokojen jeho malou tělesnou kondicí svého nového žáka a tak začal Choi-e trénovat Tae-Kyon, aby mu pomohl zdokonalit tělo. V roce 1937 Choi odcestoval studovat do Japonska. Krátce před odchodem se zapletl do hádky se silným profesionálním zápasníkem, který mu slíbil, že při opětovném střetnutí ho roztrhá na kusy. Zdá se, že tato hrozba dala mladému Choi-ovi nový impuls k trénování a zdokonalování se v bojových umění. V Japonsku začal trénovat Karate pod vedením mistra Kima. Po letech usilovné práce dosáhl druhého danu (mistrovský stupeň). Choi neustále přemýšlel nad technikami Karate a Tae Kyon a začal uvažovat o vytvoření technik, které by byly spojeny všech jeho zkušeností s bojovými uměními. Po vypuknutí 2. světové války byl Choi přinucen narukovat proti své vůli do japonské armády. Jeho posádka sídlila v Koreji v Pchjong Jangu, kde se jako voják angažoval v boji za nezávislost Koreje. V důsledku tohoto boje byl uvězněn v japonském vězení. Aby zmírnil nudu, začal Choi cvičit svoje bojové umění sám v cele. Za krátký čas se stal jeho spoluvězeň a žalárník jeho prvními žáky. Nakonec se stal dvůr věznice gigantickou tělocvičnou.

Po osvobození Koreje v roce 1945, byl Choi propuštěn a následně odcestoval do Soulu. V lednu následujícího roku byl jmenován podporučíkem nové korejské armády a začal svoje vojáky vyučovat karate jako prostředek tělesného a duševního vývoje. V téže roce si začal uvědomovat potřebu vytvořit nové korejské bojové umění, které by bylo technicky a morálně vyspělé. V druhé polovině roku vedl největší civilní školu v Koreji Chon Do Kwan a byl povýšen na generála. Dne 11.dubna 1955 se sešel výbor složený z historiků, mistrů bojových umění, sportovních a vládních představitelů, aby schválili oficiální název pro nové bojové umění Taekwon–Do. Tento den vešel do dějin světa jako den zrození nového bojového umění.

Během roku rozšířil generál Choi Taekwon-Do na univerzity v celé Koreji a o čtyři roky později i za hranice státu, postupně do většiny států světa. 22.března 1966 založil Mezinárodní federaci Taekwon-Do (I.T.F.) a stal se jejím prezidentem. Roku 1983 představil generál Choi první vydání Encyklopedie Taekwon-Do, v které zahrnul všechny techniky, fyzikální a morální aspekty tohoto bojového umění. Velkolepé dílo je rozloženo do 15 svazků a obsahuje přes 30 000 fotografií a ilustrací.

Další historie

V roce 1973 byla v Jižní Koreji založena federace W.T.F. (World Taekwon-Do Federation) a jejím prezidentem se stal Dr. Un Yong Kim, který se domníval že je důležité Taekwon-Do přiblížit lidem především jako sport. Zákonitě tak došlo k odklonu od původní koncepci a hlavním cílem této organizace se od samého začátku stalo zařazení tohoto bojového umění mezi olympijské sporty. Svůj cíl W.T.F. dosáhlo až v roce 1994, kdy se Taekwon-Do stalo oficiálním olympijským sportem.

V roce 1990 odešel z I.T.F. velmistr Park Jung Tae a založil vlastní organizaci G.T.F. (Global Taekwon-Do Federation), která se rychle rozrostla.Prameny:
– Taekwon-Do I.T.F. — tréningový manuál

Zpracoval: Jan Jedlička